Pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze - woda

Pompa ciepła pobiera energię nagromadzoną w powietrzu która dzięki czynnikowi krążącemu w instalacji jest zamieniana na ciepło użytkowe pozwalające na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Kluczowymi elementami pompy ciepła są m.in.:

  • sprężarka
  • skraplacz
  • zawór rozprężny
  • parownik

Działanie pompy ciepła jest zbliżone do działania lodówki. Czynnik chłodniczy wrze w niskiej temperaturze na zewnątrz budynku, przez co w układzie rośnie ciśnienie. Następnie sprężarka zmienia stan czynnika w gazowy i jest on transportowany do skraplacza, gdzie oddaje ciepło. Później przechodząc przez zawór rozprężny czynnik znowu zmienia stan na ciekły i cały proces się ponawia. Jeśli pompa ciepła posiada dodatkowo funkcję chłodzenia, cały proces w tym przypadku następuje dokładnie odwrotnie. 

Odbiornikami pompy ciepła mogą być zarówno instalacje ogrzewania podłogowego jak i kaloryfery.

Pompa ciepła producenta Panasonic w kolorze czarnym

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami. Wykonujemy pompy ciepła w miastach: Gliwice, Katowice, Rybnik, Zabrze, Bytom i innych miastach województwa śląskiego.

Pompa ciepła producenta Panasonic w kolorze czarnym

Kluczowe parametry pomp ciepła:

  • COP – współczynnik efektywności. Mówi nam o stosunku ilości energii dostarczonej do pompy ciepła do ilości energii przez nią zużytej. Jeśli COP urządzenia wynosi 5 to znaczy, że by uzyskać 5 kW ciepła zużyje ono 1 kW energii elektrycznej.
  • SCOP – czyli współczynnik sezonowej efektywności. Dzięki niemu możemy obliczyć, ile prądu zużyje pompa ciepła w danym okresie czyli np. w sezonu grzewczego.
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła w ogrodzie domku jednorodzinnego Panasonic pompa ciepła K
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła w ogrodzie domku jednorodzinnego Panasonic pompa ciepła K

Pompy ciepła Panasonic

Panasonic to wiodący dostawca rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia. Gromadząc doświadczenia od ponad 60 lat i sprzedając produkty do ponad 120 krajów świata.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, które naprawdę czynią życie łatwiejszym, podejście marki do jakości produktów nie ma sobie równych w branży.

Panasonic opiera się na japońskiej tradycji bezkompromisowej kontroli jakości, aby budować i wytwarzać doskonałe produkty, dostarczane klientom na całym świecie.

Jesteśmy akredytowaną firmą instalacyjną rozwiązań Panasonic w zakresie pomp ciepła, ponieważ stawiamy na jakość i niezawodność tych produktów.

Logo Panasonic i logo akredytowanego instalatora Panasonic

Często zadawane pytania

Pompy ciepła powietrze-powietrze działają, pobierając ciepło z otaczającego powietrza, a następnie przekazując je do wewnątrz budynku, umożliwiając efektywne ogrzewanie i chłodzenie, co jest szczególnie korzystne w zmiennych warunkach pogodowych w Polsce.

Statystycznie, średnia żywotność tych urządzeń określona jest na 25 lat. Producenci określają żywotność w godzinach ciągłej pracy pompy. Zakłada się, że pompa jest w stanie wykonać 100 000 godzin ciągłej pracy bądź 50 000 startów. Czynnikiem wydłużającym życie pompy jest jej poprawny dobór i montaż.

Dla klienta prywatnego, koszt montażu waha się pomiędzy 30 000 zł a 60 000 zł i jest uzależniony od mocy pompy oraz zakresu prac związanych z jej montażem. Duża część kosztów refundowana jest z programów dotacyjnych takich jak np, Czyste Powietrze.

Tak, odpowiednio dobrana pompa ciepła może z powodzeniem współpracować z grzejnikami, będąc w stanie zapewnić temperaturę wody w instalacji nawet do 75 stopni Celsjusza.

Pobór energii elektrycznej zależny jest od rodzaju budynku. Przyjmuje się natomiast, że uśrednione zużycie prądu potrebne do ogrzania 100m2 wynosi ok. 2000 – 3000 kWh, w standardowym budownictwie.

Pompy ciepła, pomimo wyższej ceny instalacji są bardziej wydajnym systemem grzewczym oraz cechują się dłuższą żywotnością, co w perspektywie dłuższego okresu przekłada się na wyższą opłacalność w stosunku do kotła gazowego. Co więcej, w dzisiejszych czasach energia elektryczna jest bardziej stabilnym źródłem energii cieplnej niż gaz.